Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin Oturum Açın!Hesap Oluşturun!
Bilimder
"İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür. "
Aristoteles
  Sitemize Hoşgeldiniz!    
Gaziantep
+18°C
  SON HABERLER :

Bin Aydan Hayırlı: Kadir Gecesi

Bin Aydan Hayırlı: Kadir Gecesi
Okunma Sayısı: 4758, Yayımlanma zamanı: 13/07/2015 14:25

 

İslam dininde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, bu gece idrak edilecek.

Ramazan ayının son on gününde gizli olduğuna inanılan Kadir Gecesi, bu sene ramazanın 26'ncı gecesi olan 13 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor.

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor.

Kur'an-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor.  Kur'an-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor: "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

KADİR GECESİ'NDE YAPILACAK DUALAR

Bu gecede mü'minler mümkün mertebe, vakit ve imkânları ölçüsünde Kadir Gecesini değerlendirmeye çalışırlar. Uyku ve istirahatla geçirmemeye gayret ederler. Çünkü bu gecede herbir Kur'ân harfine otuz bin sevap verilmektedir. Diğer ibadetlerin sevabı da o nisbette artış göstermektedir.

Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifadeyi arttırmak için namaz kılınır, Kur'ân okunur, Kur'ân tefsirleri mütâlâa edilir. Zikredilir, salavat-ı şerife getirilir. Dualar edilir, Allah'a niyaz ve tazarruda bulunulur. Fakir ve kimsesizler doyurulur, bol bol sadaka verilir. Hâsılı her vesileyle vakit nurlandırılır. Kadir Gecesinin getireceği büyük kazanç hakkında rivayet edilen hadisler en güzel teşvik mahiyetini taşımaktadır.

"Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir." (Buhari, Siyam: 71, İbni Mâce, Dua)

Bu geceyi ihya için ilim öğrenmeli, mesela ilmihal okumalı, kaza namazı kılmalı, Kur?an-ı kerim okumalı, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü diri bütün müminlere göndermeli! Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutanın, haccı kabul olanın, bütün günahları affolursa da, namaz, oruç ve kul borçları ödenmiş olmaz. Bunları kaza ederek, ödeyerek borçtan kurtulmak gerekir.

KADİR GECESİ ÇEKİLECEK TESPİH DUALARI

Hazret-i Âişe (r.a.) vasıtasıyla Peygamberimizden,  öğrenelim:

"Dedim ki, 'Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?

Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l-afve fa'fu annî (Allah'ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin' buyurdu".

Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim.
Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: "Her kim bu duayı üç defa okursan sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur."
Lailahe illallah kim sadakatla aşk ile Kadir gecesinde bu mübarek kelimeyi 3 defa söylerse birincisinde ALLAH Tealanın mağfiretine nail olur. İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cenneti kazanmış olur. (Et-tuhfetül marziyye)

Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim.
 

KADİR GECESİ YAPILACAK OLAN İBADETLER

 Bu gece de bolca ibadet edilmeli Kuran'ı Kerim Okunmalı ve Peygamber Efendimize salavat getirilmelidir. 2015 yılı Ramazan Bayramının son 10 günü içinde gizli olan ve hangi gün olduğu net bilinmeyen Kadir gecesi her yıl Ramazan ayının 27. gecesi kutlanmaktadır. Kadir gecesi ibadet etmek ve o günü oruçlu geçirmek çok sevaptır.

Ebû Hüreyre (r.a)'ın rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).

 
 
 

Kurumsal kategorisinde bulunan tüm haberler


ZİYARETLER

BÜLBÜLZADE VAKIF YÖNETİM KURULU ÜYELERİ TURGAY ALDEMİR,RABİA ALDEMİR VE YUNUS HAMALLAR DERNEĞİMİZİ 12.12.2019 TARİHİNDE ZİYARET ETMİŞLERDİR.

Rıdvan Fadıloğlu ile Hasbihal...

13.03.2019 Çarşamba günü Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu Farabi Kitap Kahve'de gençlerle bir araya geldi.

Gökkuşağı Derneği'nden Derneğimize Ziya

Van'da faaliyet gösteren Gökkuşağı Derneği yönetimi ve komisyon başkanlarından oluşan 8 kişilik heyet 30 Ocak Çarşamba günü derneğimizi ziyaret etti.

FARABİ KİTAP KAFE

FARABİ KİTAP KAFE yılın en güzel günlerini yaşarken hayatımıza canlılık katmaya devam ediyor.

KIRTASİYE DAĞITIMI...

Bilim/Der ve İyilik/Der iş birliği ile Bilim/Der dernek binasında derneğimize kayıtlı 150 öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldı.

ZİYARETLER...

Gaziantep Milletveki Sayın Müslüm Yüksel Bey derneğimizde gençlerle hasbihal programında bir araya gelip tecrübe paylaşımında bulundu...

Bilim/Der Gönüllüleri İftarda Buluştu...

Bilim/Der Derneğinin geleneksel olarak her yıl gerçekleştirmiş olduğu iftar yemeği dernek gönüllülerimizin katılımı ile 30.05.2018 çarşamba günü icra edilmiştir.

ZİYARETLER...

04.05.2018 cuma günü Şehitkamil Belediyesi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri derneğimizi ziyaret etti .

ZİYARETLER...

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Kordinasyon Genel Müdür Yrd. Mehmet Akif Okur Kitap Kafemizi ziyaret etti.

ZİYARETLER...

Abdulkadir Konukoğlu Fen Lisesi öğrencileri kafemizi ve derneğimizi ziyaret etti.

Turan Kışlakçı Ziyareti...

Araştırmacı Yazar Ortadoğu Uzmanı TURAN KIŞLAKÇI kitap kafemizi ziyaret etti.

istişare ekibi ile hasbihal...

Bilim/Der yönetim kurulu ile ders gruplarımızdaki öğrencilerimizden oluşturulan istişare ekibi derneğimiz ve mahalle çalışmalarının konuşulduğu hasbihalde bir araya geldiler...

Kitap Tahlilleri...

Farabi Kitap Kafe projesi kapsamında öğrencilerimiz 24.02.2018 cumartesi günü kafemizde kız öğrencilerin katılımı ile Grigory Petrov'un Beyaz Zambaklar Ülkesi Kitabı tahlil edildi.

Hüseyin Özhazar söyleşi programı...

Değerli hocamız Araştırmacı Yazar Hüseyin ÖZHAZAR’ın katılımı ile BİLİM/DER Farabi Kitap kafemizde "Günümüz Gençliğinin Sorunları" başlıklı söyleşi gerçekleştirilmiştir.

FARABİ KİTAP KAFE

Gençlik Ve Spor Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz Farabi Kitap Kafe akif bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor...

AÖB ÖĞRENCİ MECLİSİ...

Gaziantep'te 16 lisede çalışma yürüten Anadolu Öğrenci Birliği lise öğrenci meclisi bu ay toplantısını Farabi Kitap Kafe'de gerçekleştirdi.

Müdürler toplantısı...

Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet YAĞCI bey ve Gazikent bölgesindeki okul müdürleri ile dernek yönetimimiz hasbihalde bir araya geldi.

Fidan/Der'den derneğimize ziyaret...

Fidan/Der derneği Yönetimi ve üyeleri Bilim/Der derneğini ziyaret ederek çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

YETİM AİLE ZİYARETLERİ...

Düzenli olarak Bilim/Der yetim komisyonu gazikent semtinde ikamet eden yetim ailelerimize maddi manevi destekleri devam etmektedir.

Kudüs'ü Anma Programı...

Bilim/Der ders gruplarında eğitim gören öğrenciler Kudüs'ün önemine binaen dernek binasında yer alan Farabi Kitap Kafede Kudüs'ü anma programı düzenlediler.
Alt Manşet
Eğitim
SURİYE KÜLTÜR MERKEZİ ZİYARETİ
ANMA PROGRAMI
AİLE BULUŞMALARI
SÖYLEŞİ
SÖYLEŞİ
KİTAP OKUMA KAMPI
OKUR YAZAR BULUŞMALARI
OKUR YAZAR BULUŞMALARI
KİTAP OKUMA KAMPI
Etkinlikler
ZİYARETLER
GEZİ
KİTAP TAHLİLLERİ
İSTANBUL GEZİSİ
SÖYLEŞİ
KİTAP OKUMA KAMPI
AĞAÇ DİKME
KAMPLAR
ÖĞRENCİ BULUŞMALARI
Kurumsal
ZİYARETLER
Rıdvan Fadıloğlu ile Hasbihal...
Gökkuşağı Derneği'nden Derneğimize Ziya
FARABİ KİTAP KAFE
KIRTASİYE DAĞITIMI...
ZİYARETLER...
Bilim/Der Gönüllüleri İftarda Buluştu...
ZİYARETLER...
ZİYARETLER...